Akro Evoluce:
Mírně pokročilí
Trénink 0
V nultém týdnu pro vás máme jeden ukázkový/přípravný akro trénink. Je kratší a lehčí, než tréninky během týdnu 1. V průběhu měsíčního programu dostanete na každý týden 2 akro tréninky a jeden doplňující sólo trénink. Můžete si tak program osahat před jeho začátkem.
Ve středu 27.1. od 18:30 se přidejte na live stream na Instagramu a Facebooku AcroProject, kde si s námi tenhle ukázkový trénink můžete zacvičit!
V prvním týdnu popíšeme průběh a rady pro trénink víc detailně, pro teď vám představíme základní formát každého tréninku. Pracujeme hodně s anglickými názvy pozic, které se univerzálně používají v zahraničí a zároveň budeme používat i zkratky pro některé pozice.
Warm up: Daný warm up je vždy minimum. Pokud cítíte, že potřebujete delší (i individuální), tak se určitě rozcvičte více. Materiál ve warm upu by pro vás měl být relativně snadný. Pokud je na hranici toho, co zvládáte, nepoužívejte daný cvik jako warm up.
Opakování: Většinou zahrnují různé nástupy/ výstupy z pozic, ROM (range of motion= rozsah pohybu) v pozicích, přechody mezi pozicemi apod. Vždy maximálně 3 pokusy a posuňte se na další. Dělejte je před výdržemi. Můžete si libovolně upravit jejich pořadí (když vás např. bolí zápěstí, tak můžete drily intenzivní na ruce namixovat s těmi, co jsou intenzivní pro nohy).
Výdrže: To samé, jako výše - můžete si upravit jejich pořadí. Nedržte pozici za každou cenu až do daného času. Ve výdrži byste měli cítit lehkost, a ne křeč. Pokud dosáhnete času na první pokus - skvělé, posuňte se na další výdrž. Pokud času nedosáhnete po třech pokusech (např. první pokus 15s, druhý 25, třetí 18, a cíl byl 40s), tak jděte na další cvik! Nezkoušejte danou výdrž počtvrté. Pokud spadnete při nástupu do pozice, nemusíte si to do pokusů počítat, ale cokoliv delšího jak 3s se počítá.
Playtime: Na závěr tréninku vám vždy dáme některé věci, které jsou postavené na materiálu, co jste cvičili během tréninku, ale už jsou trochu víc komplexní. Tím pádem můžou být na hranici vašich dovedností, ale to vůbec nevadí. Věnujte jim 5-10 minut, zkuste si s tím pohrát. Netlačte na sebe, když to nepůjde, a nefrustrujte se. Zkoumejte a hrajte si. Tenhle přístup je často nejefektivnější při učení se nových věcí, protože si na sebe netvoříte žádný tlak.
Během tréninku se určitě naučíte nové věci, ale tenhle program je primárně postavený na tom, abyste si upevnili svoje bázovací a letecké dovednosti a celkově se zlepšili. Jádro programu je v opakování a budování vytrvalosti. Jde jen o L-basing, tak abyste mohli cvičit v pohodě doma. Pokud bude něco nad vaše možnosti, vezměte si spottera, nebo cvik vynechte. Dejte si jako prioritu především vyhnout se zraněním!
V rámci programu budete mít přístup do facebook skupiny, kam můžete posílat videa z vašeho tréninku - zejména sdílejte videa z poslední části tréninku (Playtime). Je to skvělá zpětná vazba pro vás, abyste se viděli při cvičení, a zároveň to může hodně pomoct ostatním, kteří mohou pochytit důležité tipy.
Každý týden vám zároveň dáme několik tréninkových tipů, které je dobré uplatnit skrz váš trénink.
Tip: Pravidlo 3
Skvělé obecné pravidlo pro trénink jakéhokoli skillu
3 neúspěšné pokusy >> 3 minuty odpočinek >> 3 úspěšné pokusy na lehčí progresi >> 3 další pokusy na původním skillu
V nultém a prvním týdnu se soustředíme na základy, a tak se limitujeme jen na 3 pokusy u každého opakování a výdrže.
Trénink 0: Připravit, pozor, start!
Warm up
- Partner standing push ups (10x)
- Tightness drill lying (20s každý)
- Dutch handshake (5x každý)
- Bird presses (5x)
Opakování
- Bird swivels (6x, 3x každá strana)
- Bird on 1 leg (6x, 3x každá strana)
- Throne mounts + presses (3x nástup, 5x presses)
- Straddle throne (3x)
- Foot to Shin (F2S) (3x)
- Bird on hands (3x)
Výdrže
- Bird (60s)
- Throne on 1 leg (30s každá strana)
- F2S (aktivní pozice) (45s)
Playtime
- Beach - vylézt, straddle jump, tuck jump, kick up, báze leze, báze se zvedne