Cartwheel a jeho varianty

V akrojóze je cartwheel oblíbeným a efektním nástupem do netopýra (straddle bat). Začátečníci s ním chvíli bojují, ale s dobrými tipy a snahou se ho dokážou brzy naučit. Pokud už cartwheel zvládáte, tak mrkněte na video s těžšími variantami.

Straddle bat / Netopýr

Základní teorie

V cartwheelu se používá hand to hand grip. Když nevíte jaká je pozice paží (protože jsou trochu zkřížené), tak se letec postaví za hlavu báze, tam si chytnete grip, a pak se letec přesune z boku báze. Letec tedy stojí na linii pánve báze. Chodidlo báze je umístěno malíkovou hranou pod pánevní kost letce.

Nástup začínáte společným tempem, báze nohu propíná a odtlačí, potom letec nalehává bokem nad bázi. Báze krčí nohu i obě ruce, letec se chce hodně opřít do rukou a zvedá vzdálenější nohu. Poté báze propne nohu i ruce, a snažíte se zastavit nahoře v side star. Hodně doporučuju nespěchat nikam dál, než tady budete mít stabilní pozici aspoň na 5-10 sekund. Letec v side star tlačí především do horní ruky.

Jakmile máte stabilní side star, tak letec pokračuje tím, že krčí lokty a pomalu klesá trupem dolu. K tomu je potřeba hodně „pajkovat“ /pike znamená přitahovat nohy směrem k vlastnímu trupu, v tomto případě i směrem k zemi/. Báze také pomalu krčí lokty podél těla a přijímá letce i druhou nohou do pozice netopýra (straddle bat). Dostatečný pike straddle /straddle = nohy roztažené od sebe/ od letce vám umožní pustit v pozici úplně ruce.

Když budete chtít vystoupit zase na zem, tak letec zatlačí do jedné ruky a vystupuje na opačnou stranu. Potřebuje zatlačit jednu nohu k zemi a druhá jde vrchem. Báze může lehce pokrčit nohu na kterou jde letec a postupně propíná ruce s tím, jak jde letec trupem nahoru.

Dělejte nejdřív všechno pomalu. Postupně přidávejte plynulost a rychlost. Nespěchejte 🙂

Mrkněte na video a vyzkoušejte.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Pokročilé varianty

Když už děláte cartwheel i poslepu, vyzkoušejte následující možnosti.

  • Cartwheel krok do Star
  • Cartwheel do Star
  • Cartwheel pop do Star (na opačnou nohu, na stejnou nohu)

U všech variant hodně pomáhají pevné ruce. Pro cartwheel do star je potřeba hodně skočit, tak aby letci nešly nohy do piku, ale vzhůru. Zároveň se můžete přitáhnout vzdálenější rukou. U popů je potřeba sladit tempo a timing výhozu. Ten přichází až když je letec trupem trochu dole. U těžší varianty na stejnou nohu musí jít pohyb vzhůru, a ne moc do strany.

Pro tyhle varianty je vhodné využít na začátku spottera, který stojí zezadu a chytá případně pánev letce.

Na všechny varianty se podívejte v našem acro short videu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Marek Petráček
AcroYoga, handstand and movement flow teacher based in Prague, Czech republic
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů