Jak začít s akrojógou

Často se nám stává, že přijde dvojice, co jsou oba začátečníci, a že zkusili párkrát nějaké pozice podle youtube, ale moc jim to nešlo. Mám pro to velké pochopení. Koneckonců jsem s akrojógou s tehdejší přítelkyní začínal právě tak. Bylo to někdy v roce 2013, a protože akrojóga u nás tehdy v podstatě nebyla, tak nám nezbylo nic jiného, než zkoušet podle videí co jsme objevili. Trvalo to asi 3 měsíce intenzivního cvičení skoro každý den několik hodin než jsme byli schopní zvládat základní sekvence a washing machines. Bylo to náročné, neefektivní, ale hodně nám to dalo pro učení dalších i vlastní rozvoj. Dnes už je u nás akrojóga a párová akrobacie mnohem dál a je tu i řada různých učitelů u kterých se můžete učit. V tomhle článku vám chci poradit, jakou formu zvolit, když s akrojógou začínáte, jaké jsou výhody a nevýhody těchto forem.

Začnu od těch, které vnímám jako nejlepší. Vždycky když máte možnost, je nejlepší jakákoliv “osobní” varianta, kdy vás učitel vidí naživo. Může vám poradit spoustu malých detailů, na které jinak sami nepřijdete.

Workshop

Pokud chcete akrojógu jen zkusit, a zatím nevíte, jestli vás to bude bavit, tak je nejlepší zkusit právě workshop. Ten většinou trvá 2,5 – 3 hodiny, takže to není náročné časově, ani finančně. Na workshopu se naučíte řadu základních pozic a přechodů, a pochopíte jak správně funguje technika. Nevýhodou workshopů je, že jsou často nepravidelně a není čas a prostor během nich jít víc do hloubky.

+ nejlepší varianta, když si chcete akrojógu zkusit

+ levnější než kurzy a intenzivní víkendy

+ získáte dost materiálu a inspirace pro vlastní tréninkbývají nepravidelně

– málo prostoru jít hlouběji

Kurz/ pravidelné lekce

Když víte, že vás akrojóga chytla a baví vás, tak je skvělou variantou chodit na kurz. Kurzy jsou úžasné v tom, že chodíte na lekce každý týden a ve stejné skupině, takže lektoři vás dobře poznají a můžou s vámi hezky pracovat a navazovat na probrané věci. Většinou bývají na 10-14 týdnů a můžete se tak postupně rozvíjet a zdokonalovat. Často jsou jednou týdně a už pro vás představují určitý závazek a commitment.

+ cvičíte ve stejné skupině na podobné úrovni

+ lektoři vás lépe poznají a pracují s vámi systematicky

+ skupina se podporuje a motivuje navzájem

– závazek na cca 3 měsíce

Intenzivní víkendy (Intensives)

V rámci AcroProject Academy jsme začali nabízet Intensives, což jsou většinou 2 na sebe navazující víkendy. Jsou určené pro úplné začátečníky a mírně pokročilé. Jdeme úplně od začátku a máme hodně času i prostoru jít hodně do hloubky, ukázat vám techniku a souvislosti, a taky zbývá dost času na relax a regeneraci. Je možné se zúčastnit pouze prvního víkendu, ale ideální je pochopitelně jít na oba. Po absolvování Level 1 Intensivu se budete dokonale orientovat v základních pozicích a přechodech, budete vědět co a jak trénovat, a taky hlavně proč. Pokud se tedy chcete opravdu ponořit do téhle praxe, tak tohle je nejlepší možnost. Samozřejmě ale časově i finančně náročnější.

+ základy hodně do hloubky

+ teorie i praxe

+ pokud chcete jednou učit získáte zde cenné náhledyvyšší cena

– časová náročnost

Individuální lekce

V případě, že do sebe chcete opravdu investovat, tak se máloco vyrovná individuálním lekcím. Všechno je uzpůsobené přímo pro vás na míru a za jednu lekci se toho často stihne tolik co za 2-3 skupinové lekce. Progres je tak mnohem rychlejší.

+ individuální přístup

+ násobně rychlejší progres

– vyšší cena

Retreat

Retreaty bývají na víkend nebo 3-4 dny, s ubytováním, jídlem, případně s wellness. Jsou jedinečné svou atmosférou a energií, ale pro začátečníky jsou často fyzicky hodně náročné. Obsah lekcí je přizpůsoben účastníkům, ale i tak je to intenzivní. Pokud není retreat určený pro pokročilejší, tak se určitě můžete přidat i jako začátečníci. Jen počítejte s namožením a únavou 🙂

+ jedinečná atmosféra

+ všechno zařízené, takže můžete úplně vypnout a užít si víkend

– náročnější fyzicky

Online kurz

Učit se cokoliv online není nikdy optimální varianta, ale pokud nemáte v okolí jiné možnosti, tak online kurz může být zajímavou možností. Samozřejmě pokud cvičíte doma, tak je potřeba být opatrnější (nábytek a další věci okolo) a ideálně cvičit aspoň ve třech a jistit se.

+ přístup kdykoliv a kdekoliv

+ videa jsou dostupná neomezeně, můžete se k nim vracet

+ cenově přístupné

+ varianta když nemáte možnost učitele v okolí

– chybí rady od učitele a z videa nemusíte vidět všechny detaily

– potřebujete doma prostor na cvičení

– často vás nemá kdo jistit

Tohle je takový stručný přehled základních variant, když chcete začít s akrojógou. Snad vám pomůže se trochu lépe zorientovat a případně vybrat ideální možnost. Naše aktuální akce najdete na webu AcroProject.cz. Plus na závěr vám sem dávám bonus v podobě 2 videí, které jsou součástí našeho online kurzu Akrojóga Level 1. Použijte slevový kód: blog22 a dostanete slevu 300 Kč na náš online kurz. V případě dotazů nám napište do komentářů nebo na mail.

Naučte se základní akrojógovou pozici Birda

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Zkuste i další akrojógovou pozici Back plank

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Hezký den

-M-

Marek Petráček
AcroYoga, handstand and movement flow teacher based in Prague, Czech republic
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů