Jak využít karanténu

Jo, i moji práci v současné době nemůžu dělat, vzal jsem to tak, jak to je… I když mi to chybí a učit akro mám fakt rád. Člověk se ale dokáže adaptovat na všechno a i tenhle těžký čas vnímám jako transformativní a představující mnoho příležitostí jak pro mě jako jednotlivce, tak pro lidi jako společnost.

Říkal jsem si, že by bylo fajn si sepsat to, co mi momentálně pomáhá využít všechen čas doma aspoň trochu smysluplně. Třeba to někomu pomůže, třeba mi někdo ještě poradí lepší věci 🙂

Cvičte, aspoň chvíli každý den…

V době kdy jsem cvičil aštanga jógu, tak jsem měl rád ten řád – vstát brzo, zacvičit si, dechové techniky, očistné techniky. Už je to nějaká doba, ale vzpomněl jsem si na to teď a snažím se si vytvořit nějakou ranní a večerní rutinu. A myslím, že zejména to ráno je důležité, protože pak určí kvalitu celého dne. Co tedy dělám momentálně ráno.

  • Budík si nenařizuju, většinou vstanu kolem osmý, někdy později.
  • První věc co udělám, když se vzbudím, je že si ustelu postel (kdysi jsem viděl tohle video a něco na tom opravdu je!). https://www.youtube.com/watch?v=3sK3wJAxGfs
  • Potom se jdu převléknout. Jo, taky jsem měl pár dní, kdy jsem byl celý den v pyžamu a v posteli a koukal na seriály, ale je důležitý se od toho posunout dál. A to, že se člověk převleče, i když je pak doma, mi pomáhá začít něco dělat.
  • Skvělý je ráno vyvětrat, dostat dovnitř čerstvý vzduch.
  • Meditace 10+ minut. Jak vnímám pohyb jako důležitou část života, tak stejně tak důležitý je opak – být v klidu. Osvědčilo se mi začít klidně jen s minutou nebo dvěma, a postupně si přidávat. Technik meditace je hodně, já teď zkouším vnímat dech a posílat ho do různých částí těla.
  • Po meditaci jdu cvičit. Jakýkoliv cvičení je super. O to víc je důležité, pokud jste jen pořád doma. Momentálně si ráno dávám tuhle půlhodinovou rozcvičku, která kombinuje jógu, posilování a stojky. Klidně vyzkoušejte zde: https://youtu.be/kwtKzEErruw
  • Takhle teď vypadá každé moje ráno. Plus jedna důležitá věc navíc – po probuzení aspoň 30 minut (slovy třicet minut!) nekoukám na telefon, takže žádný instagram, facebook atd. Pokud jste jako většina lidí, tak asi často hned ráno sáhnete po telefonu a projíždíte co je nového. Taky to znám, a většinou jsem tím strávil třeba i 10-15 minut, úplně bezmyšlenkovitě. A člověk si tím hned ráno zanese mysl. Ale když začnete dělat vědomé rozhodnutí, tak se toho dá v pohodě zbavit a vytrénujete si tak trochu sebedisciplínu. A za tu půlhodinu-hodinu vám opravdu nic neuteče a budete mít mnohem lepší den, když ho začnete meditací a cvičením.

Potom už den trávím různě. Určitě je super, si udělat trochu časový harmonogram věcí, co chcete udělat. Já spíš ale teď funguju v rámci úkolů pro jednotlivé dny. Pro každý den si zvolím trochu jiný úkol, což mi pomáhá v tom, aby se dny neslévali do jednoho.

Snažím se si teď i dávat menší projekty, většinou pohybové. Abych se učil nové věci a rozvíjel se. Stačí trochu hledat a najdete zajímavé lekce nebo tutoriály toho, co vás zajímá. Protože teď má mnoho z nás jedinečnou možnost se učit nové dovednosti. Jestli vás zajímá pohyb, zkuste třeba tenhle jednoduchý tutorial co jsem natočil.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Co se týká večera, tak teď hledám pro sebe optimální rutinu, takže budu rád, když mi napíšete, co děláte večer. Mým dlouhodobým cílem je chodit spát dřív (do 11), což se mi celkem daří zlepšovat. Většinou si dávám večer taky meditaci v sedě nebo cchi kung, abych zklidnil a vyčistil mysl.

Taky jsem opět zařadil denní půst jednou týdně, což cítím, že je mimořádně důležité. Pokud s půsty nemáte zkušenosti, tak zkuste vynechat třeba jedno jídlo nebo dvě a uvidíte. Někdy to není lehké a člověk na to musí být psychicky připravený a v pohodě. Určitě si o tom něco nejdřív načtěte a nezapomeňte dodržovat pitný režim!

Jestli jste dočetli až sem (tak děkuji!), udělejte teď jednu věc. Napište si pár věcí, co byste se chtěli naučit nebo zařadit do svého dne. Ale buďte realističtí. Mnohokrát jsem udělal tu chybu, že jsem si nabral 5 věcí, co bych chtěl změnit a pak toho bylo prostě moc a nevydržel jsem u žádné z těch pěti věcí dlouho. Proto začněte s malými návyky a postupně je budujte a přidávejte. Já chci momentálně zařadit do svého dne pár dechových technik a některé očistné techniky, co znám z jógy.

Držím nám palce! Držme se, dělejme vědomá rozhodnutí, meditujme, buďme soucitní a laskaví.

Marek

AcroProject <3

Marek Petráček
AcroYoga, handstand and movement flow teacher based in Prague, Czech republic
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů