Předpoklady báze, letce a spottera

V akrojóze máme 3 základní postavy, role. Pokud už jste akrojógu párkrát zkusili, tak jste velmi pravděpodobně již byli aspoň chvíli v každé z těchto rolí. Jsou jimi Báze (Base), Letec (Flyer) a Spotter. Všechny postavy jsou klíčové pro růst a rozvoj vzájemné důvěry, komunikace a správné techniky. Pojďme si nyní rozebrat jednotlivé role a zdůraznit vlastnosti, které charakterizují dobré báze, letce a spottery.

Báze

je vždy v kontaktu se zemí, stabilita letce se tak významně odvíjí od stability báze. V klasické akrojóze báze nejčastěji leží (tomu se říká L-basing), ale také může sedět, klečet a často i stát. Ze začátku bázují spíš kluci, protože mají obvykle větší sílu hlavně v nohách. Nicméně lze vidět i bázující malé holky zvedající velké kluky 🙂 To je možné díky tomu, že v akrojóze není všechno pouze o síle, ale hodně také o správné technice. Správná technika = nejmenší možné úsilí, a tomu pomáhají linie kostí (bone-stacking). Jakmile jsou kosti přímo nad sebou, tak drží velkou část váhy a nemusíme tedy tolik zapojovat okolní svaly.

Co tedy potřebuje dobrá báze?

  • Vnímat svého letce
  • Sílu a leckdy i dobrou flexibilitu (hlavně hamstringy, kyčle – pravidelná jóga hodně pomáhá!)
  • Stabilitu, dobrý kontakt se zemí (při L-basingu přitlačená bedra dolů, lopatky na zemi)
  • Klid, trpělivost aneb umět si počkat na správný okamžik, kdy použít sílu
  • Znát a umět odhadnout své možnosti
  • Mít uvolněná chodidla, prsty na nohou – pro větší komfort svých letců
  • Komunikovat to, co se chystá dělat dřív, než to začne dělat J

Zejména na poslední bod občas zapomínám, když se nechám unést momentálními nápady a vnuknutími a můj letec z toho nebývá moc nadšený 🙂 Většinou je báze ten, kdo má větší kontrolu nad pohyby, nicméně nezbytná komunikace má velký význam pro zdárné a bezpečné provedení. Je taky vhodné zdůraznit, že báze je primární spotter a je zodpovědná za bezpečí svého letce! Pokud si tak nejsem jistý, že nový prvek, přechod v pohodě zvládnu, vždy počkám, až bude po ruce spotter, který ví, jak to zaspottovat! Nejčastější chyby u bází jsou: nedostatek komunikace, nejasná komunikace, pokrčené ruce a nohy (tam, kde mají být natažené), málo empatie.

Letec

se po 99% doby tréninku nachází ve vzduchu, zbylé 1% času je na zemi, když spadl z báze, báze se moc třásla, dala špatně nohy, měla pokrčený ruce atd… Dobře, někdy to je možná větší procento. Letci jsou ti, co jsou nejvíce vidět na všech fotkách a videích, zároveň ale na sebe berou největší riziko z popisovaných tří rolí. Zatímco v akrobatické části zapojují svaly celého těla, při terapeutickém létání se učí kompletně odevzdat a uvolnit.

Kvality zkušeného letce jsou následující:

  • Dobrá síla i flexibilita – některé prvky vyžadují převahu jednoho či druhého, často je ale potřeba obojí
  • Sjednocení celého těla, což pomáhá bázi ke stabilitě
  • Důvěra v bázi a ve spottery, stejně jako kuráž zkoušet náročné varianty a překonávat svůj strach
  • Plynulý kontrolovaný pohyb, efektivní přenášení váhy
  • Dobrá prostorová orientace (často hlavou dolů)

Z výše zmíněného bych vyzdvihl hlavně zpevnění a zapojení celého těla. Právě rozvíjení této schopnosti se často věnujeme při rozcvičkách, protože to pak značně usnadní celý proces létání jak pro letce, tak pro bázi. Letci, zkuste se vyvarovat následujícího: příliš rychlý a trhavý pohyb, snaha kontrolovat rovnováhu, příliš velké napětí v těle + zadržovaný dech, nedůvěra v ostatní, vlající nezpevněné tělo.

Spotter

je pojistka, třetí do party, který hlídá bezpečí. Spottera zmiňuji až na závěr, což ale vůbec neznamená, že má nejméně podstatnou úlohu. Právě naopak, jeho role je často klíčová pro rozvoj celé skupiny. Charakteristice a technikám spottingu plánuji v budoucnu udělat samostatný článek, ale základy zde popíši. Spotter má několik úkolů, zaprvé nepřijít k úrazu. Ano, i to se může stát, když stojí na špatném místě. To bývá občas důsledkem obklopení příliš mnoha spottery. Většinou bohatě stačí jeden či dva spotteři. Jak správně spotovat vždy rozebíráme u každého prvku a přechodů, tak aby měl zejména letec vždy pocit jistoty. Druhou úlohou spottera je samozřejmě bezpečnost letce. Při pádu se snaží zachytit letce a bezpečně ho dopravit na zem. Musí tak stát dostatečně blízko, dávat pozor (být přítomný!) a chránit především před pádem na hlavu či krk. Poslední významnou úlohou spottera je koučování. Spotter často vidí to, co nevidí báze, ani letec, a tak může vhodnou navigací pomáhat zvládat prováděné techniky. Může povzbuzovat, ručně dopomáhat a hlídat správnou pozici a zarovnání (alignment).

Dobrý spotter má: stabilitu, dobré postavení, sílu, je ve střehu, nekouká okolo, má rychlé reflexy a používá vhodnou komunikaci (ať už verbální nebo neverbální).

Co může být špatně: malá pozornost, pohled jinam, příliš blízko/daleko od letce, přílišná dopomoc nebo nedostatečná dopomoc.

To byla tedy charakteristika tří akrojógových rolí v kostce. Většinou se člověk soustředí nejvíc pouze na jednu roli, kterou zastává nejčastěji (pro mě báze). A v té je pravděpodobně lepší než v těch ostatních, výzva přichází tehdy, když se chcete komplexně rozvíjet ve všech rolích. V tom okamžiku začíná také největší sranda, takže se nezapomeňte střídat a bavte se akrojógou 😉

-M-

 

Tagy:
Marek Petráček
AcroYoga, handstand and movement flow teacher based in Prague, Czech republic
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů